História šafranu

Pátranie po pôvode slova šafran nedospelo k úplne konkrétnym zisteniam, ale môžeme si uviesť dve možné alternatívy. Jednou je perzské slovo „zarparān“, ktoré znamená „mať zlaté blizny“ a druhou možnosťou je arabský pôvod odvodený od slova „asfar“, čo znamená žltý. V histórií šafranu sa zameriame hlavne na šafran pravý, botanický názov šafran siaty, teda ten, ktorý má pozitívne účinky na človeka a je používaný hlavne ako korenie. 

Prvé náznaky používania šafranu ľuďmi môžeme hľadať zhruba 2300 rokov pred Kristom, kedy v oblasti Stredozemného mora bolo v historických textoch spomenuté mesto Azupiran ako mesto šafranu. Z čias starovekého Egyptu (cca 1600 p.K.) sa zachoval papyrus opisujúci šafran nielen ako korenie, ale ako liek. Túto luxusnú komoditu používali králi a kráľovné, faraóni a iné osobnosti ako farbivo na svoj odev, prísadu do kúpeľa, spali v plachtách popretkávaných šafranom a obetovali ho svojim bohom. Kvet šafranu je spomenutý aj v Biblii, písali o ňom aj Hippocrates alebo Homér. Veľmi obľúbený bol aj medzi Rimanmi, ktorí ho pridávali do kúpeľov, vyrábali z neho parfumy a rozprašovali ho v amfiteátroch.

Šafranove korenie do varenia

V priebehu času sa nielen iránsky šafran dostal do Európy vďaka križiackym výpravám a tým sa rozšírila oblasť jeho pestovania aj o Španielsko a ďalšie krajiny, ako Francúzsko a Taliansko. Šafran sa môže zdať ako pomerne exotická rastlina, ale bez problémov sa dá pestovať aj na Slovensku, dokonca sú známe oblasti, ktoré sú v čase kvitnutia posiate kvetmi šafranu. Avšak to sa nejedná o pravý šafran, šafran siaty – crocus sativus, ale o inú jeho odrodu. Rozdiely medzi nimi si priblížime v samostatnom článku.

Šafran je v našich končinách známy hlavne ako korenina, veľmi vzácna, čo naznačuje známe „je toho ako šafranu“. Cena šafranu sa pohybuje rôzne, záleží od kvality a typu, keďže podľa klasifikácie poznáme až 3 typy šafranu.  Napriek tomu sa stále využíva aj ako prísada do parfumov (skôr mužských) a farbivo, aj keď v tomto prípade je nahrádzaný lacnejšou kurkumou. Svoje využitie našiel aj v homeopatii a alternatívnej medicíne, čo z neho robí vskutku univerzálny kvietok. 

Slovo šafran v nás môže evokovať rôzne predstavy, určite je to exotika, vďaka svojmu pôvodu, ale aj luxus, orient, vôňa, vysoká cena, vzácnosť a mnoho ďalších. Objavujte s nami čaro šafranu a ďalších produktov z Perzie a Orientu.

 

Kvalitný Šafran z Iránu

Kvalitný šafran z Iránu

ZOBRAZIŤ

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie