7 účinkov škorice na zdravie

Účinky škorice poznali už v Staroveku. K čomu a v akom množstve vám môže dopomôcť konzumácia škorice? Jedna polievková lyžica mletej škorice obsahuje 1,4 gramu vlákniny, dostatočné množstvo vápnika, vitamín A, vitamín B a vitamín K plus niektoré antioxidanty.

 

Znižuje zápal a podporuje kardiovaskulárny systém

Škorica bojuje proti infekcii a obnovuje poškodené tkanivo. Pomáha znižovať opuchy a zabraňuje zhlukovaniu krvných doštičiek. Je užitočná pri akútnych aj chronických bolestivých stavoch, ako napríklad pri artritíde. Škorica zlepšuje krvný obeh tam, kde je často narušený, najmä v oblasti kĺbov. Škorica môže znížiť hladinu "zlého" LDL cholesterolu , ako aj triglyceridov. To pomôže predchádzať ochoreniam, ako je ateroskleróza, infarkt a zlyhanie srdca.Podporuje chudnutie 

Škorica podporuje metabolizmus a spaľovanie tukov, takže je skvelým doplnkom diéty na chudnutie. Má pocitovo "sladkú chuť" takže pridaním škorice môžete znížiť množstvo cukru vo vašich receptoch. 

 

Prospešná pre ústnu dutinu

Škoricu môžete spozorovať aj ako prísadu v niektorých zubných pastách. Zlúčeniny nachádzajúce sa v škorici môžu pomôcť pri liečbe problémov v ústnej dutine, ako sú zubný kaz, zápal ďasien a zápach z úst.

 Škorica (clanok)

Zlepší sexuálny život 

Škorica sa považuje za afrodiziakum kvôli svojim povzbudivým účinkom a vďaka tomu, že zlepšuje krvný obeh. Tieto dva účinky môžu zvýšiť citlivosť a posilniť libido a potešenie.

 

Postráži váš cukor 

Inzulín je dôležitý hormón, ktorý kontroluje hladinu cukru v krvi a reguláciu metabolizmu. Práve každodenná konzumácia škorice zlepšuje citlivosť na inzulín a pomáha regulovať hladinu cukru v krvi. Spomaľuje rozklad sacharidov v tráviacom trakte, čo má za následok zníženie množstva glukózy v krvnom obehu.

Tip: Pitie škoricového čaju po večeri môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi v noci, čo vedie aj k podpore metabolizmu. 

 

Zlepší náladu 

Protizápalové vlastnosti škorice chránia bunky centrálneho nervového systému. To môže zvýšiť produkciu hormónu serotonínu, ktorý pomáha regulovať náladu, šťastie a celkovú pohodu.

 

Pomôže vám ku krajšej pleti 

Škorica prospieva zdraviu pokožky. Pomáha totiž redukovať baktérie tvoriace akné. Ak chcete vytvoriť masku proti akné, spojte tri polievkové lyžice medu s polievkovou lyžicou mletej škorice a vytvorte pastu, ktorú si naneste na pleť a nechajte pôsobiť 10 minút. Škorica udrží vašu pleť lesklú a hladkú. S pribúdajúcim vekom stráca pokožka svoju pružnosť dôsledkom úbytku kolagénu a elastínu. Na opätovné získanie prirodzenej pružnosti je vhodný škoricový extrakt.

 

Dávkovanie

Škorica je skutočne čarovná, no aby ste jej účinky využili v najväčšom rozsahu a neublížili si, konzumujte maximálne jednu čajovú lyžičku denne.