História šafranu

Pátranie po pôvode slova šafran nedospelo k úplne konkrétnym zisteniam, ale môžeme si uviesť dve možné alternatívy. Jednou je perzské slovo „zarparān“, ktoré znamená „mať zlaté blizny“ a druhou možnosťou je arabský pôvod odvodený od slova „asfar“, čo znamená žltý. V histórií šafranu sa zameriame hlavne na šafran pravý, botanický názov šafran siaty, teda ten, ktorý má pozitívne účinky na človeka a je používaný hlavne ako korenie. 

Prvé náznaky používania šafranu ľuďmi môžeme hľadať zhruba 2300 rokov pred Kristom, kedy v oblasti Stredozemného mora bolo v historických textoch spomenuté mesto Azupiran ako mesto šafranu. Z čias starovekého Egyptu (cca 1600 p.K.) sa zachoval papyrus opisujúci šafran nielen ako korenie, ale ako liek. Túto luxusnú komoditu používali králi a kráľovné, faraóni a iné osobnosti ako farbivo na svoj odev, prísadu do kúpeľa, spali v plachtách popretkávaných šafranom a obetovali ho svojim bohom. Kvet šafranu je spomenutý aj v Biblii, písali o ňom aj Hippocrates alebo Homér. Veľmi obľúbený bol aj medzi Rimanmi, ktorí ho pridávali do kúpeľov, vyrábali z neho parfumy a rozprašovali ho v amfiteátroch.

Šafranove korenie do varenia

V priebehu času sa nielen iránsky šafran dostal do Európy vďaka križiackym výpravám a tým sa rozšírila oblasť jeho pestovania aj o Španielsko a ďalšie krajiny, ako Francúzsko a Taliansko. Šafran sa môže zdať ako pomerne exotická rastlina, ale bez problémov sa dá pestovať aj na Slovensku, dokonca sú známe oblasti, ktoré sú v čase kvitnutia posiate kvetmi šafranu. Avšak to sa nejedná o pravý šafran, šafran siaty – crocus sativus, ale o inú jeho odrodu. Rozdiely medzi nimi si priblížime v samostatnom článku.

Šafran je v našich končinách známy hlavne ako korenina, veľmi vzácna, čo naznačuje známe „je toho ako šafranu“. Cena šafranu sa pohybuje rôzne, záleží od kvality a typu, keďže podľa klasifikácie poznáme až 3 typy šafranu.  Napriek tomu sa stále využíva aj ako prísada do parfumov (skôr mužských) a farbivo, aj keď v tomto prípade je nahrádzaný lacnejšou kurkumou. Svoje využitie našiel aj v homeopatii a alternatívnej medicíne, čo z neho robí vskutku univerzálny kvietok. 

Slovo šafran v nás môže evokovať rôzne predstavy, určite je to exotika, vďaka svojmu pôvodu, ale aj luxus, orient, vôňa, vysoká cena, vzácnosť a mnoho ďalších. Objavujte s nami čaro šafranu a ďalších produktov z Perzie a Orientu.

 

Kvalitný Šafran z Iránu

Kvalitný šafran z Iránu

ZOBRAZIŤ