Mäta prieporná a jej využitie

Mäta prieporná (mentha piperita) sa bežne vyskytuje v našich záhradách a hlavne mladším ročníkom sa spája s alkoholickým nápojom mojito. Je to však veľmi užitočná a chutná bylinka, ktorú môžeme používať mnohými spôsobmi. 

Bylinky v kuchyni sa tešia čoraz väčšej obľube a práve mäta sa dá pestovať nielen na záhrade ale aj v črepníku na okne. Má niekoľko pozitívnych účinkov na zdravie, ktoré si teraz priblížime. Je vôňa a chuť dokáže povzbudiť, osviežiť a schladiť ľudský organizmus. Jej účinná látka mentol dokáže osviežiť dych a pomôže aj dýchacím cestám. Ak vás neposlúcha trávenie, mali by ste siahnuť práve po tejto bylinke. Pomáha pri bolesti, nafukovaní a kŕčoch, priaznivo pôsobí na aktivitu žlčníka a pečene, vplýva aj na syndróm dráždivého čreva. Nemali by sme ju však užívať dlhodobo, vhodné je ju kombinovať aj s ďalšími bylinkami. Okrem toho navodzuje relaxáciu a pomáha pri bolesti kĺbov a reumatických ťažkostiach. Má protizápalové účinky a podporuje aj krvotvorbu.

mata prieporna

Výbornou alternatívou k čerstvým bylinkám sú sušené bylinky. Takže ak nemáte k dispozícií čerstvú mätu, zachrániť vás môže práve sušená mäta. Môžete ju použiť na dochutenie mäsových jedál, veľmi sa hodí na pečené ryby. Taktiež je skvelá do omáčok a dressingov, napríklad rozmiešaný biely jogurt so soľou, čiernym korením, mätou a prípadne ďalšími bylinkami sa skvele hodí k pečeným zemiakom. Skúste ju pridať aj do polievky, na zemiaky alebo do cestovín. Bežný je aj mätový čaj v zimnom období, či použitie mäty do miešaných nápojov na letné osvieženie. Skvelé povzbudzujúce účinky má aj mätový kúpeľ a využívanie éterického mätového oleja pri aromaterapii.

Aby vám tento zázrak doma nikdy nechýbal, sušenú mätu nájdete aj u nás na e-shope. Má miesto totiž nielen v slovenskej ale aj perzskej kuchyni. Využitie mäty je široké, ale vo veľkom množstve škodí, preto to s ňou nepreháňajte.

 

Sušená mäta z Iránu

Kvalitná sušená mäta z Iránu

ZOBRAZIŤ

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie