Koriander je viac ako len ozdoba na tanieri. Jeho účinky vás prekvapia.

Koriander dodáva jedlám prenikavú exotickú chuť. Nájdete ho najmä v indických, ázijských a stredomorských jedlách. Ľudia ho obľubujú alebo nenávidia. Nespočetné benefity koriandra vás presvedčia, že vo vašej kuchyni má svoje miesto a budete ho používať pravidelne.

Koriander si viete vypestovať v letných mesiacoch na terase alebo v záhrade. Do jedál môžete použiť koriander ako prášok, zmes korenín, celé semená koriadra alebo v čerstvom stave. Semená majú príjemnú korenistú zemitú chuť, zatiaľ čo sušený alebo čerstvý koriander pripomína chuťou citrón.

 

Koriander pre zdravie aj na chudnutie 

Táto zelená rastlina podobajúca sa na petržlen napomôže vyriešiť nejeden problém. Koriander môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi, bojovať proti infekciám a podporiť zdravie srdca, mozgu, kože a tráviaceho traktu. Listy koriandra obsahujú množstvo vlákniny a sú bohaté na antioxidanty. To zlepšuje trávenie, zrýchľuje metabolizmus či pomáha potlačiť nadúvanie a zápchu. Dodáva pocit sýtosti a zabráni tak prejedaniu. Koriander detoxikuje telo a vyplavuje toxíny. Čistí pečeň tým, že z nej odstraňuje tuk a nekrózne tkanivá. Štúdie ukázali, že koriander je účinný aj pri liečbe bakteriálnych a plesňových infekcií či odstránení parazitov.

Niektoré výskumy ukazujú, že koriander pomáha znížiť hladinu cholesterolu v krvi. 

Skupiny ľudí, ktoré pravidelne konzumujú koriander, majú znížený nábeh na srdcovo-cievne choroby. Teda strava bohatá na koreniny je spojená s nižším rizikom srdcových ochorení. 

Svetovo čoraz obľúbenejší nápoj na chudnutie obsahuje práve koriander. Môžete si ho pripraviť na spôsob smoothie. Ak sa obávate silnej chuti, pridajte citrón a med. Jeho pitie sa odporúča 3 až 4-krát týždenne v poobedných hodinách. Zelený nápoj môžete skombinovať so stopkovým zelerom. Osviežujúci nápoj z koriandra a mäty oceníte pre spríjemnenie dňa alebo v letných mesiacoch ako schladenie. 

Semená koriandra sa používajú v ajurvéde okrem priaznivých účinkov na metabolizmus a uľahčenie trávenie aj na vyrovnanie chutí jedál nielen počas ozdravných kúr. 

Tip: Bylinkovú zmes do jogurtu viete využiť na prípravu osviežujúceho šalátu s bielym alebo gréckym jogurtom aj ako prísadu do cestovín.

koriander-min (1)

 

Pre zdravé oči aj kosti

V našich končinách sa vraví, že pre dobrý zrak by sme mali jesť mrkvu. V Indii sa po generácie traduje, že pre zdravé oči by ste mali pravidelne konzumovať koriander. Listy koriandra totiž obsahujú množstvo vitamínu A, C,  E a karotenoidov. Koriander je taktiež bohatým zdrojom vitamínu C, horčíka, draslíka, vápnika a železa, a tak pomáha pri obmedzení zápachu z úst. 

Listy koriandra sú bohaté na vápnik, mangán, horčík a fosfor. Pôsobí proti zápalom a chráni kosti pred bolesťou súvisiacou s artritídou.

 

Čaj z koriandra 

Šálka horúceho koriandrového čaju dokáže vyriešiť problémy s trávením, ako napríklad prekyslenie. Môže pomôcť pri zmiernení menštruačných kŕčov. Do 2 šálok vriacej vody pridajte ½ lyžice koriandrových semienok. Na zvýraznenie chuti môžete pridať aj fenikel a citrónovú trávu. Čaj pite ešte za horúca. Pre najlepšie výsledky si vyberajte kvalitné koriandrové semienka.