Jedlé kvety ruže a pomaranča

Stalo sa vám niekedy, že vám naservírovali pokrm ozdobený kvetmi, alebo ich lupienkami, a vy ste ich odsunuli nabok taniera? Ak áno, tak nabudúce ich neodsúvajte, nie sú tam len na ozdobu, ale navyše aj dobre chutia.

Mnohé kvety sú jedlé, ale je niekedy náročné určiť, ktoré je bezpečné jesť, keď ich chcete použiť doma. V takých prípadoch sa vždy môžete spoľahnúť na ruže, či už čerstvé alebo sušené – jedlé sú všetky odrody, čím tmavšie a voňavejšie kvety, tým majú bohatšiu chuť. Jesť sa dajú aj púčiky, v ktorých je aróma ruže koncentrovanejšia a aj listy, ale tie nie sú práve chutné.

Ich sladká, trochu ovocná chuť skvelo dotvára nápoje, napríklad čaje, alebo ich skúste zamraziť do ľadových kociek a použiť do drinkov. Ružové aj pomarančové kvety sú ideálne na zdobenie zmrzlín, tort či cheesecakov alebo ako prísada do džemu, zeleninových aj ovocných šalátov. Sušené sa dajú použiť do bylinných zmesí alebo do granoly.
Kvety z ruže a pomaranču sa bežne používajú v indických pokrmoch, vyrába sa z nich sirup, olej či voda (napríklad ružová voda).
Nebojte sa ich pridať aj k vašim bežným kuchynským bylinkám pri varení, pri správnej kombinácii vytvoria jedinečnú chuť.

pomarančové kvety

 

Ako veľa jedlých kvetov aj ruže majú zopár zdravotných benefitov. Zmierňujú pocity úzkosti a zrelaxujú vám myseľ, obsahujú antioxidanty ako napríklad vitamín C a betakarotén, taktiež vitamín B a draslík.
V pomarančových nájdeme veľa vitamínu C, flavonoidy či karotén. Taktiež pôsobia upokojujúco, pomáhajú s menštruačnými bolesťami, bolesťou hlavy a zlepšujú trávenie.

V kozmetike majú vody z týchto kvetov hydratačné účinky na vlasy aj pleť, skvelé sú aj oleje. Ružová voda výborne tonizuje pleť a má aj antibakteriálne účinky. Pozor si však treba dávať ak trpíte alergiami, jedlé kvety vám môžu zhoršiť stav v podobe respiračných či kožných problémov. 

Ak však alergiami netrpíte, siahnite po sušených kvetoch ružepomaranča v našej ponuke a chutne ozdobte nielen svoje dezerty.